زنگنه: حتی اگر نفت 20 دلار شود تولید نفتمان را به 4 میلیون بشکه می‌رسانیم

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از فایننشال تایمز، بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران گفت: تحت هر شرایطی ما به تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز خواهیم رسید. حتی اگر قیمت نفت به 20 دلار در هر بشکه برسد.

 

زنگنه با بیان اینکه اوپک قادر به بازکردن فضای افزایش تولید نفت ایران برای بالا نگه‌داشتن قیمت‌ها است، گفت: ما در خصوص حقوق خود در این زمینه کوتاه نخواهیم آمد.

 

اوپک حدود یک سوم نفت مورد نیاز جهان را تامین می‌کند و به عنوان تنها منبع تولید مازاد نقش مهمی در تعیین قیمت نفت دارد.

 

بهای نفت برنت در سال جاری به‌طور متوسط 110 دلار در هر بشکه بوده که بالاتر از هدف‌گذاری غیررسمی اوپک است، زیرا اختلال تولید در نیجریه و لیبی تا حد زیادی به وسیله افزایش تولید نفت شیل در آمریکا جبران شده است.

 

ایران که موضع آن در پی توافق هسته‌ای در ژنو تقویت شده اعلام کرد که تولید خود را در سال آینده از روزانه دو میلیون و 800 هزار بشکه به چهار میلیون بشکه در روز خواهد رساند.

 

این درحالی است که عراق نیز اعلام کرده قصد دارد تولید نفت خود را در سال آینده با روزانه یک میلیون بشکه افزایش به چهار میلیون بشکه در روز برساند.

 

این مساله باعث فشار روی قیمت‌ها و واکنش اوپک از طریق کاهش سهم تولید دیگر اعضا خواهد شد. اگرچه عراق و ایران هر دو برای رسیدن به این هدف‌گذاری با موانع قابل توجهی روبه‌رو هستند.

 

ایران قبل از لغو شدن تحریم‌های نفتی چند ماه مذاکره فشرده را پیش‌رو دارد و صنعت نفت عراق نیز با مشکلات عدیده‌ امنیتی و زیرساختی مواجه است.

 

عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادر‌کننده‌ی نفت جهان با بیشترین فشار برای کاهش تولید خود به منظور بازکردن فضای افزایش تولید نفت ایران و عراق مواجه است، زیرا این کشور در غیاب ایران تولید خود را به سطح بی‌سابقه‌ بیش از 10 میلیون بشکه در روز رساند.

 

این در حالی است که مقامات سعودی گفته‌اند افزایش تولید نفت ایران و عراق بعید است که به سرعت محقق شود و علی النعیمی - وزیر نفت عربستان موضع جدی ایران در زمینه‌ قیمت نفت را کم اهمیت جلوه داد.

 

وی در جمع خبرنگاران گفت: شما بیش از حد حواستان به ایران است و این چندان خوب نیست! آیا می‌دانید که اگر قیمت نفت به 20 دلار در هر بشکه برسد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما می‌دانید که چه تعداد کشور تولید نفت را متوقف خواهد کرد که این شامل نفت شیل، شن‌های نفتی کانادا و نفت زیر لایحه‌های نمک می‌شود. تمام این تولید‌ها متوقف می‌شود.

 

در جریان برگزاری اجلاس وزرای نفت اوپک در وین بهای نفت برنت امروز با 42 سنت کاهش به 112 دلار و 20 سنت در هر بشکه رسید.

منبع : ایسنا

/ 0 نظر / 13 بازدید