ایجاد ثبات برپایه تعامل با کشورهای منطقه محور سیاست خارجی دولت تدبیر و امید

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بعدازظهر امروز (دوشنبه) در دیدار نبیه بری با اشاره به اینکه منطقه خاورمیانه، منطقه بسیار حساسی است، گفت: از زمانی که دست‌های استعمار، رژیمی جعلی به نام اسرائیل را بوجود آوردند، مشکلات منطقه دو چندان شد.


رییس‌جمهور افزود: در طول ۶۵ سال گذشته هر معضل و مشکلی در منطقه پیش آمده، ردِ پای صهیونیست‌ها در آن مشاهده می‌شود.


دکتر روحانی در عین حال اضافه کرد: راهی برای نجات منطقه جز نزدیک‌تر کردن مردم به یکدیگر و ایجاد اتحاد و وحدت در میان آنها وجود ندارد.


رییس‌جمهور با بیان اینکه قدرت‌ها همواره از ایجاد اختلافات مذهبی و قومی به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند، تاکید کرد: در سالهای اخیر با حضور و مداخلات نظامی خارجی شاهد تشدید معضلات و مشکلات و کاهش ثبات منطقه‌ای هستیم و روزی نیست که شاهد خونریزی در افغانستان، عراق، یمن، سوریه و حتی اخیرا در لبنان نباشیم.


دکتر روحانی حوادث تروریستی مقابل سفارت ایران در لبنان را یکی از حوادث قابل توجه این سالها در منطقه عنوان کرد و گفت: بدون تردید این‌گونه حوادث برای این است که ما و شما را از مقاومت و ایستادگی باز دارند، اما این گونه حوادث ملت‌های بزرگی مثل ایران و لبنان را از اهداف بلند و مهم آنها باز نخواهد داشت.


دکتر روحانی گفت: مردم لبنان در خط مقدم مقاومت حضور داشته و ایستادگی می‌کنند و هر مقدار در داخل این کشور وحدت، اتحاد و یکپارچگی بین همه مذاهب از جمله شیعه، سنی و مسیحی برقرار باشد ما به همان اندازه خوشحال و مسرور هستیم.


رییس‌جمهور به مساله سوریه هم اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات بسیار مهم و نگران کننده، اجتماع تروریست‌های حرفه‌ای از سراسر منطقه حتی از کشورهای دیگر از جمله کشورهای فرامنطقه ای در سوریه است.


وی افزود: ما در مورد سوریه نظرات مشترکی داریم و معتقدیم باید از طریق گفتگو و راه حل‌های سیاسی مشکلات این کشور را حل و فصل کرد.


نبیه بری رییس مجلس لبنان نیز در این دیدار ضمن تبریک انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران، این انتخاب را برای مردم منطقه و جهان خیره کننده دانست.


وی با اشاره به حادثه تروریستی در سفارت ایران در لبنان گفت: این انفجار توسط همه آحاد مردم، مذاهب و فرقه‌ها و گرایش های سیاسی این انفجار را محکوم کردند .

منبع : ایسنا

/ 0 نظر / 10 بازدید